Strona Główna MFF 2009 » XVIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru
  

A tak było w tym roku…
17.08.2009 r.


 
XVIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru już za nami. Dni pełne radości i muzyki z różnych stron świata na długo pozostaną w pamięci strzegomian.

14 sierpnia 2009 r.
Spotkanie w Urzędzie Miejskim i festiwalowe prezentacje

Do tradycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru weszły spotkania władz Strzegomia z członkami zespołów folklorystycznych.

Wśród gości zaproszonych znaleźli się także starosta świdnicki Zygmunt Worsa, przedstawiciele Rady Artystycznej Festiwalu, wiceburmistrz miasta Nowa Ruda oraz radni Rady Miejskiej w Strzegomiu.
Spotkanie, które upłynęło w bardzo przyjaznej atmosferze, stanowiło podziękowanie za pomyślny przebieg festiwalu. Zarówno burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, jak i zaproszeni goście, podkreślali w swoich przemówieniach potrzebę istnienia Festiwalu Folkloru oraz jego ogromne znaczenie dla promocji gminy Strzegom.

Miłym akcentem spotkania była również wzajemna wymiana upominków, podczas której każdy miał okazję podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat imprezy. Tę część festiwalowego dnia zakończyły wspólne zdjęcia.

Gościnne występy zespołów biorących udział w festiwalu folklorystycznym w Nowej Rudzie uświetniły chłodny, piątkowy wieczór. Scenę XVIII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu opanowały grupy z Łowicza, Cypru, Kaszub, Bułgarii, Rumunii oraz Indonezji. Jak zawsze podczas strzegomskiego festiwalu było głośno, kolorowo oraz różnorodnie. Goście z Nowej Rudy - Cypr, Rumunia oraz Bułgaria zaprezentowały licznie zgromadzonej publiczności, jak pięknie można flirtować poprzez taniec i śpiew.
Zespoły z Kaszub i Łowicza zachwyciły wszystkich kolorytem oraz pięknym wykonaniem swych strojów. Były tańce, podchody oraz bardzo skoczne przyśpiewki.

Kolumbia podbiła serca wszystkich ludzi zebranych na widowni. Zaprezentowała historię kształtowania się swojej kultury. Na scenie zobaczyć można było targ niewolników, zabawy plantatorów aż wreszcie wyzwolenie Kolumbii i koniec niewolnictwa.

Na koniec festiwalowego dnia Indonezja zaprezentowała bardzo rytmiczne tańce. Artystki na scenie prezentowały swoje bogato zdobione stroje, a choreografia momentami zapierała dech w piersiach.

 

15 sierpnia 2009 r.
Koncert Galowy

Sobota upłynęła pod znakiem koncertu galowego. Był to ostatni dzień XVIII Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Strzegomiu. Wszystkie prezentujące się grupy robiły wszystko, aby pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie.

Wieczór rozpoczął się bardzo oficjalnie. Na scenie tuż przed występem zespołu z Indonezji pojawił się ambasador Republiki Indonezji - J.E. Hazairin Pohan. - W naszej Republice jest siedemnaście tysięcy wysp. Zamieszkuje je około trzystu grup etnicznych. Jestem bardzo szczęśliwy, że możemy zaprezentować państwu choć nieznaczną część naszej bogatej kultury - opowiadał o swoim kraju.
Po występie Indonezyjczyków swoje układy taneczne zaprezentowali Filipińczycy, Słowacy, Łowiczanie, Kolumbijczycy, Kaszubi oraz Kostrzanie.

Część artystyczną zakończyło ciekawe wydarzenie. Na scenę jednocześnie weszli Kaszubi, Łowiczanie oraz Kostrzanie. Doszło do słownego sporu dotyczącego, który z zespołów tańczy najlepiej. Po krótkiej kłótni uczestnicy sporu rzucili się na siebie z pięściami. W ten sposób chcieli pokazać swoją wyższość. Wszystko rozeszło się po kościach. Grupy doszły szczęśliwie do porozumienia. Wspólny taniec oraz gromkie brawa od publiczności pozwoliły wszystkim zapomnieć o niesnaskach.

Koncert galowy zakończył się wspólnym tańcem wszystkich zespołów biorących udział w festiwalu. Uroczystym przemówieniem burmistrz Lech Markiewicz pożegnał zespoły oraz publiczność, jednocześnie zapraszając wszystkich na przyszłoroczną edycję. Natomiast dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury, Wioletta Urban serdecznie podziękowała za udział w festiwalu bardzo licznej widowni.

 

16 sierpnia 2009 r.
Ostatnia dzień Festiwalu z Rynkiem Świata, Biesiadą Frantowską i Kabaretem "Smak Mamrota"

Nie byłoby Międzynarodowego Festiwalu Folkloru bez imprezy pod nazwą Rynek Świata, którą tradycyjnie rozpoczął polonez w wykonaniu zespołów biorących udział w festiwalu. Do tańca przyłączyły się również władze Strzegomia.

Potem przyszedł czas na degustację potraw przygotowanych przez każdy z zespołów goszczących w naszym mieście. Strzegomianie mieli okazję spróbować zarówno polskich potraw, jak i tych egzotycznych przygotowanych przez zespoły z Indonezji czy Kolumbii. Rynek Świata przyciągnął nie tylko mieszkańców naszej gminy, ale także przyjezdnych z sąsiednich miejscowości.

Na tym jednak nie zakończyły się niedzielne atrakcje, ponieważ już wieczorem na scenie zlokalizowanej na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji, publiczność miała okazję doskonale bawić się przy biesiadzie zorganizowanej przez Teatr Franta.

Ostatnim akcentem tegorocznego Festiwalu był występ Kabaretu "Smak Mamrota" z udziałem aktorów serialu telewizyjnego "Ranczo". Skecze przygotowane przez kabareciarzy wprowadziły strzegomian w znakomity nastrój.

Przed nami teraz tylko oczekiwanie na następną edycję Festiwalu, która już za rok.


do góry  |