AKTUALNOŚCI
 

Mieszkańcy pytają? - Burmistrz odpowiada


  


1140 PYTANIE: /z dn. 3.06.2007/ 
Skoro dworzec pks został przez was nie całkiem czysto sprzedany co dalej z naszym pks-em?
  
ODPOWIEDŹ:
Po raz kolejny pragnę przypomnieć, iż teren dworca PKS nie był własnością Gminy Strzegom a sprzedaż została przeprowadzona w formie przetargu nieograniczonego przez syndyka zlikwidowanego przedsiębiorstwa państwowego, w którym udział wzięła również nasza Gmina. Niestety nasza oferta została „przebita” i teren ten stał się własnością prywatną. W chwili obecnej nie ma przeszkód w korzystaniu z dworca przez autobusy, niemniej ze względu na plany inwestycyjne nowego właściciela, dokonał on rozbiórki budynku byłej poczekalni. Z informacji jakie otrzymujemy wynika, iż nowy właściciel chce wybudować na tym terenie obiekt handlowy, jak również deklaruje chęć stworzenia dworca autobusowego wraz z nowym budynkiem poczekalni. W chwili obecnej projekt takiego porozumienia, które gwarantowałoby powstanie nowego dworca konsultowany jest przez Radę Miejską. O wynikach negocjacji będziemy informować naszych mieszkańców poprzez lokalne media. W przypadku dojścia do porozumienia z firmą ALFA oraz Gminą istnieje realna szansa, aby w przyszłym roku mieszkańcy mogliby korzystać z nowego dworca, którego budowa szacowana jest na pół miliona zł.

Pozdrawiam – Lech Markiewicz


1140a PYTANIE: /z dn. 18.05.2007/ 
Czy to nie jest wstyd że w mieście na kamieniu i z kamienia żyjącego parking przy SCK wykładany jest betonem? Czy to może słaba praca promocji naszego miasta? Chyba nie byłoby problemu z pozyskaniem materiału i wykonawców w zamian za reklamę i promocję! No ale to trzeba chcieć i coś umieć, a nie tylko wozić się do miast partnerskich i na różne inne takie darmowe imprezki ! Pod rozwagę p. Burmistrza !!
  
ODPOWIEDŹ:
Nie wszystkie nawierzchnie muszą być wykonywane z kostki granitowej. Decydują o tym zarówno koszty zakupu materiału i wykonania nawierzchni, jak również jej przeznaczenie. Zakładamy, że na tym terenie odbywać się będą również różnego rodzaju imprezy dla dzieci, dlatego też nawierzchnia powinna być równa i gładka. Kostka granitowa tego nie zapewnia i jest znacznie droższa od kostki betonowej. Rada Gminy Strzegom nie przyjęła mojej propozycji ułożenia na tym placu kostki granitowej. Została przyjęta wersja, która jest obecnie realizowana.

Pozdrawiam – Lech Markiewicz


1139a PYTANIE: /z dn. 10.04.2007/ 
Panie burmistrzu, prosze o zorganizowanie komisju sprawdzajacej strychy w blokach, poniewaz w niektorych jest zagrozeniem dla zycia mieszkancow danych budynkow!!!
Prosze o pozytywne rozpatrzenie tej sprawy i jak najszybszy odpis.
  
ODPOWIEDŹ:
1139b PYTANIE: /z dn. 17.04.2007/ 
Dlaczego w budynkach komunalnych nie ma kontroli przeciw pozarowej!!!
  
ODPOWIEDŹ:
Ochronę przeciwpożarową w budynkach komunalnych realizuje zarządca nieruchomości gminnych Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Strzegomiu, która w ramach podpisanej umowy z Gminą Strzegom zobowiązana jest do przeprowadzania okresowych kontroli stanu technicznego budynków gminnych - co najmniej raz na 5 lat. Podczas tych kontroli dokonuje się, między innymi, przeglądów pomieszczeń wspólnych (takich jak strychy, piwnice, itp.) i w razie stwierdzenia naruszenia porządku wzywa się lokatorów do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Takie same czynności podejmuje się interwencyjnie na wniosek samych lokatorów bądź innych upoważnionych podmiotów, np. Spółdzielni Kominiarskiej.

W pozostałych budynkach (prywatnych oraz wspólnoty) odpowiedzialnym za spełnienie warunków ochrony pożarowej jest właściciel lub zarząd wspólnoty, bądź instytucja ją reprezentująca.

Jeżeli posiada Pan/Pani wiedzę o występowaniu jakichkolwiek zagrożeń w budynkach komunalnych proszę o przekazanie informacji do Wydziału Gospodarki Lokalowej kit. Urzędu pok. nr 33 II piętro lub pod nr tel. 074/85 60 522 lub 538.

Pozdrawiam – Lech Markiewicz


1138 PYTANIE: /z dn. 15.04.2007/ 
Narazie dworzec straszy. Jak długo jeszcze będzie straszył??
  
ODPOWIEDŹ:
Informowaliśmy już, że nowy właściciel dworca przy ul.Kasztelańskiej zadeklarował wybudowania nowego dworca na swoim terenie i przekazanie go na własność gminy Strzegom. Obok dworca stanie pawilon handlowy, a prace rozbiórkowe już się rozpoczęły.

Pozdrawiam – Lech Markiewicz


1137 PYTANIE: /z dn. 16.05.2007/ 
dlaczego pan radny RUDNICKI posiada na terenie Strzegomia aż 3 mieszkania, gdzie zwykły miszkaniec czeka na lokum kilka lat i nie może się doczekać (chodze do Pana co tydzień)
  
ODPOWIEDŹ:
Przedstawiam odpowiedź jaką otrzymałem od Pana radnego Pawła Rudnickiego na zadane pytanie:

Pracujemy zawodowo z żoną od 1999 r. i w celu zainwestowania w nieruchomości i zakup własnego mieszkania zaciągnęliśmy następujące kredyty:

  1. lokal 21,24 m2 (jedno pomieszczenie bez łazienki, do remontu) POŻYCZKA MIESZKANIOWA W „SKOK" ŚWIDNICA
  2. lokal 35,77 m2 zakup na kredyt hipoteczny w BANKU MILLENIUM SA. (Spłata 15 lat)
  3. lokal 38 m2 kupione na kredyt w PKO BP. SA. (termin spłaty 04.2016)

Ww. informacje zawarte są w złożonych przez mnie oświadczeniach majątkowych wraz z zeznaniami PIT do Urzędu Skarbowego z poprzednich lat i zamieszczone są na stronach internetowych gminy STRZEGOM.

Chciałbym podziękować za zainteresowanie sprawami publicznymi (oświadczenia majątkowe radnych) i życzę jak najszybszego otrzymania mieszkania od Gminy, jeżeli oczywiście spełnia Pan / Pani zasady określone przez prawo dotyczące zasobu mieszkań komunalnych.

Z wyrazami szacunku radny Paweł Rudnicki

Pozdrawiam – Lech Markiewicz


1136 PYTANIE: /z dn. 18.04.2007/ 
Witam. Chciałbym się dowiedzieć, kto jest odpowiedzialny za sprzątanie chodnika przy Al. Wojska Polskiego tuż obok Szkoły Zawodowej, PPP i Szkoły Specjalnej? Przechodzę tamtędy codziennie do pracy i aż wstyd patrzeć na te stosy śmieci w krzakach, nieuporządkowany chodnik. Również młodzież ucząca się w szkole zawodowej pozostanie po sobie "śmietnik" rozrzucając łupki ze słonecznika, pozostawiając pety i zapluty chodnik.
  
ODPOWIEDŹ:
Zarówno ulica, jak i chodniki przy Al. Wojska Polskiego (od skrzyżowania z ul. Legnicką do ul. Kasztelańskiej) należą do Dolnośląskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich we Wrocławiu Oddział w Legnicy. Tam też kieruję interwencję w sprawie utrzymania czystości na tym odcinku.

Pozdrawiam – Lech Markiewicz


1135 PYTANIE: /z dn. 07.05.2007/ 
Kiedy na "przystanku PKS" zostanie zrobione jakieś zadaszenie? Fatalnie jest czekac na opóżnione autobusy w strugach deszczu
  
ODPOWIEDŹ:
Budowa zadaszeń nie jest planowana. Celem, do którego dążymy jest budowa zadaszonego dworca autobusowego przy ul. Kasztelańskiej w Strzegomiu.

Pozdrawiam – Lech Markiewicz


1134 PYTANIE: /z dn. 12.04.2007/ 
Panie Burmistrzu,
czy istnieje możliwość, aby na boisku sportowym przy ulicy Armii Krajowej, była koszona trawa. Wiele dzieci korzysta z niego tylko w małym fragmencie, ponieważ trawa wyrasta po pas, lub przyjeżdżający cyrk narobi dziur w których można złamać nogę.
Jestem pewny, że wykaszanie trawy zachęci jeszcze większą liczbę dzieci do sportu.
A jak trawa będzie krótka to jeszcze bramki dzieciom pomaluje. Pozdrawiam wiosennie
  
ODPOWIEDŹ:
Trawa została już skoszona i będzie koszona w miarę potrzeb i możliwości finansowych.

Pozdrawiam – Lech Markiewicz


1133 PYTANIE: /z dn. 06.05.2007/ 
Panie Burmistrzu, dlaczego w Strzegomiu (chyba dobrze rozwijającym się mieście) nie ma dróg rowerowych?
  
ODPOWIEDŹ:
Opracowana została koncepcja ścieżek rowerowych w gminie Strzegom, która obejmuje również miasto. Aktualnie przygotowywane są projekty na dwa odcinki ścieżek rowerowych w Strzegomiu (ul. Kasztelańska – do Dolnej, oraz Góra Krzyżowa).

Pozdrawiam – Lech Markiewicz


1132 PYTANIE: /z dn. 11.04.2007/ 
który "geniusz" wpadł na pomysł zamontowania przy ulicy świdnickiej sygnalizacji świetlnej i dlaczego te światła są czynne (czytaj: blokują ruch od strony centrum) do późnych godzin wieczornych? na ulicy legnickej po godzinach szczytu są one wyłączane i ruch odbywa się płynnie-czego nie można powiedzieć o ulicy świdnickiej. pozdrawiam.
  
ODPOWIEDŹ:
Sygnalizacja ta należy do Dolnośląskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich we Wrocławiu. Tam też kieruję interwencję w sprawie rozważenia zasadności wyłączania świateł w późnych godzinach wieczornych.

Pozdrawiam – Lech Markiewicz


1131 PYTANIE: /z dn. 09.05.2007/ 
Panie Burmistrzu dlaczego w okolicy domków koło komisu samochodowego na jezdni pasy sa tak daleko położone? Jak maja przechodzic dzieci idące do szkoły skoro pasy sa dalej niz położony jest chodnik, mają wchodzić do rowu, samochód ma ich potrącić? Czyj to był pomysł zeby tak pomalować pasy?czy komuś zależy o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży naszej? A kierowcy i tak sie nie zaczymuja na pasach? Czekam na rzetelną odpowiedż. Dzienkuje
  
ODPOWIEDŹ:
Pasy, o których Pani pisze dotyczą drogi krajowej, a nie gminnej. Zarządcą tej drogi jest Zarząd Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Wałbrzychu. Natomiast przejście wg uzyskanych przez nas informacji, wykonane zostało zgodnie z obowiązującymi przepisami o ruchu drogowym. Pani interwencję, kieruję do właściwego zarządcy drogi.

Pozdrawiam – Lech Markiewicz


do góry  |