DLA TURYSTY
 

Atrakcje turystyczne


  
Izba Tradycji Ziemi Strzegomskiej zaprasza…

Izba Tradycji Ziemi Strzegomskiej, stanowiąca swego rodzaju muzeum regionalne zlokalizowana jest w starym budynku klasztoru pokarmelitańskiego, pochodzącego z 1720 r. Izbę oficjalnie otwarto w ramach Święta Granitu Strzegomskiego 23 czerwca 2013 r. w CAS Karmel w Strzegomiu.

Na zrealizowanie tej inicjatywy, czyli urządzenie szczególnego miejsca, będącego skarbcem naszej kultury, czekaliśmy wiele lat. Jak udokumentowano niejednokrotnie, opowieści o przeszłości ożywają i stają się bardziej namacalne, gdy oglądamy eksponaty, pamiątki, zbiory mówiące o naszej tożsamości, korzeniach i historii. Wiele skarbów tutaj zgromadzonych zostało przekazanych przez prywatnych kolekcjonerów, którzy pragną wystawić je do kontemplacji szerszemu gronu odbiorców. Duża część eksponatów jest własnością gminy Strzegom.
Unikatem w Izbie Tradycji Ziemi Strzegomskiej jest największa i najpiękniejsza kolekcja wyrobów nie istniejącego już zakładu porcelany strzegomskiej ze Stanowic, którą efektownie wyeksponowano w szklanych gablotach.
W Izbie znajduje się największy w Polsce zbiór egzemplarzy wydawnictwa "Dla wszystkich", będącego chlubą Strzegomia. Najstarszym eksponowanym dokumentem jest antyfonarz XVI - wieczny, który po kilku wiekach wrócił na swoje miejsce. Pochodził ze zbiorów starodruków klasztoru karmelitów. Dzięki staraniom Walentego Wyrwy został uratowany.

W Strzegomiu jest wielu poszukiwaczy historycznych pamiątek, pasjonatów i kolekcjonerów rzeczy mających wartość historyczną. Jednym z nich jest Bartłomiej Oboza, który udostępnił Izbie piękną kolekcję rzeczy przez siebie znalezionych podczas historycznych poszukiwań. Są to min.: unikatowa pieczęć kanonika wrocławskiego z 1234 r., książki z Wydawnictwa Braci Urbanów, wieszaki, przeróżne rzeczy użytku codziennego z XVIII i XIX wieku.

Urzeka fantastyczna kolekcja minerałów Ziemi Strzegomskiej ze zbiorów Andrzeja Korzekwy i rzecz niebywała… Po raz pierwszy w Strzegomiu została zaprezentowana piękna kolekcja skamieniałości dinozaurów, mających po kilka milionów lat. Warto podkreślić, że żyły one właśnie na Dolnym Śląsku. Kolekcję udostępnił Krzysztof Książkiewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Wiele innych eksponatów jest także godnych obejrzenia. Zainteresowanych zaciekawi kolekcja gazet z XVIII, XIX i XX wieku, a także kompletna kolekcja pieniądza obiegowego (Notgeld) z lat 20. i 30. XIX wieku. Osobliwością jest pierwsza centrala telefoniczna w Strzegomiu, dalekopis, fragment balustrady z kościoła Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej, grafiki przedstawiające Strzegom z XVII i XVIII wieku, przeróżne dokumenty adresowane do Urzędu Miejskiego w Strzegomiu i wreszcie oryginalny cylinder zakupiony w 1850 r. przez dyrektora banku w Strzegomiu Horsta Kaufmanna.

Obecnie w Izbie są również prezentowane wystawy fotografii i malarstwa, organizowane spotkania z artystami, naukowcami, pisarzami i ważnymi postaciami życia społecznego.

Zapraszamy szkoły, instytucje i zakłady pracy do organizowania wycieczek lub lekcji muzealnych, podczas których zapoznacie się Państwo z bogatą historią ziemi strzegomskiej.

Izba jest otwarta od poniedziałku do czwartku w godz. 8.00 - 16.00, a w piątki od 8.00 - 14.30. Zajęcia prowadzi Tomasz Smagłowski sck@sck.strzegom.pl, tel. 74-649440, lub grzecznościowo - 668 40 42 40 trs@interia.eu.
Zapraszamy również na pierwsze spotkanie z cyklu Wieczór Wspomnień czyli "W Karmelu przy kawie", podczas którego odbędzie się wizyta w Izbie Tradycji Ziemi Strzegomskiej projekcja zdjęć "Strzegom w obiektywie fotografa z początku XX w." z kolekcji Tomasz Smagłowskiego oraz pogaduchy przy kawie i ciachu. Spotkanie już 5 listopada 2013 r. o godz. 16.00 w CAS KARMEL w Strzegomiu przy ul. Kościuszki 2.

Warto zaznaczyć, że na wyposażenie izby pozyskano z Urzędu Marszałkowskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dotację w kwocie 24 990 zł. W ramach tej kwoty zakupiono gabloty ekspozycyjne, kratownice, antyramy i podesty ekspozycyjne. Wniosek został złożony przez gminę Strzegom do LGD " Szlakiem Granitu. Wielki wkład pracy w urządzenie izby włożył Tomasz Smagłowski, starszy instruktor ds. promocji kultury lokalnej Strzegomskiego Centrum Kultury.

Grażyna Kuczer
Rzecznik Prasowy UM w Strzegomiu

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   

 

 

do góry  |