KULTURA
 

Festyn Kamienia


  
 
FESTYN KAMIENIA 2005
 »  Święto Granitu Strzegomskiego 2014
 » 
Święto Granitu Strzegomskiego 2014
 » 
Święto Granitu Strzegomskiego 2013 
 » 
Święto Granitu Strzegomskiego 2011
 »  Święto Kamienia połączone z Dniami Ziemi Strzegomskiej 2010
 » 
Festyn Kamienia 2009
 » 
Festyn Kamienia 2008
 » 
Festyn Kamienia 2007
 » 
Festyn Kamienia 2006
 » 
Festyn Kamienia 2005
 » 
Festyn Kamienia 2004
 » 
Festyn Kamienia 2003
 

Stolica polskiego granitu reklamowała się podczas trzeciej edycji Festynu Kamienia. Na teren stadionu OSiR tłumnie przybyli strzegomianie oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Branża kamieniarska to wiodąca gałąź strzegomskiej gospodarki, szacuje się, że zatrudnionych jest w niej ok. 4000 osób. Pozwala to stwierdzić, że większość tutejszego społeczeństwa żyje z kamienia. Stąd też potrzeba integracji tego środowiska kamieniarskiego. Dostrzegają ją także mieszkańcy Strzegomia - Festyn przez trzy lata stał się imprezą, która potrafi skupić w jednym miejscu, pod jednym hasłem wielu przedsiębiorców, którzy na co dzień ze sobą konkurują.

Święto kamienia jest jedyną tego typu imprezą w kraju. W organizację zaangażowany jest Urząd Miejski, redakcja dwumiesięcznika "Świat Kamienia" oraz Stowarzyszenie Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej. Głównym sponsorem imprezy jest gmina Strzegom. Tegoroczną sfinansowała w 80 %.
Festyn rozpoczął Turniej Piłkarski Firm Kamieniarskich o Puchar Burmistrza Strzegomia, w którym udział wzięło 12 drużyn. Pierwsze miejsce zapewnił sobie zespół reprezentujący Kamieniarstwo Artura Bielawskiego wygrywając wszystkie turniejowe spotkania.

Równocześnie na dolnej płycie stadionu odbywały się konkursy i zabawy dla dzieci. Młodzież mogła popróbować swoich sił na sztucznej ściance wspinaczkowej i bungee.
Z ciężarem strzegomskiego bogactwa zmagali się najsilniejsi ludzie w Polsce. Nasz granit wyciskał siódme poty z Toczka, Wenty, Kowalczyka, Żochola, Szymca i Kurasia, dla którego konfrontacja z kamieniem zakończyła się kontuzją. Zwycięzcą zmagań okazał się Sławomir Toczek, najlepiej radząc sobie z granitowymi walizkami, zegarem, załadunkiem granitowych bloków na wózek kamieniarski i kamiennych kul na podest. Za to Sebastian Wenta nie dał szans rywalom przy przeciąganiu tira i toczeniu opon, uzyskując niesamowite czasy. W przerwach pomiędzy zmaganiami zawodowców swoich sił próbowali widzowie, których do udziału namawiał Andrzej Supron - najbardziej utytułowany polski zapaśnik - prowadzący całe zawody.

Na scenie zatańczyła grupa taneczna ze strzegomskiego Zespołu Szkół, a zagrał Max Band i Vabank. Atrakcją wieczoru był koncert zespołu Hey. Fanom nie przeszkadzał nawet padający deszcz. Pod sceną publiczność bawiła się do samego końca.
Festyn Kamienia połączony był z XX Regionalną Giełdą Minerałów organizowaną przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej.

GALERIA FOTOGRAFII

 

do góry  |