KULTURA
 

Festyn Kamienia


  
 
FESTYN KAMIENIA 2006
 »  Święto Granitu Strzegomskiego 2014
 » 
Święto Granitu Strzegomskiego 2013
 » 
Święto Granitu Strzegomskiego 2011
 »  Święto Kamienia połączone z Dniami Ziemi Strzegomskiej 2010
 » 
Festyn Kamienia 2009
 » 
Festyn Kamienia 2008
 » 
Festyn Kamienia 2007
 » 
Festyn Kamienia 2006
 » 
Festyn Kamienia 2005
 » 
Festyn Kamienia 2004
 » 
Festyn Kamienia 2003
 

Pod znakiem strzegomskiego granitu

W sobotę, 10 czerwca, odbył się już po raz czwarty Festyn Kamienia. Na strzegomskim rynku można było zobaczyć m. in. efektowne rzeźby z granitu, wystawę historycznych fotografii dotyczących kamieniarstwa oraz specjalnie przygotowany film przez TVP 3 o branży kamieniarskiej. Na deser dla fanów muzyki zaśpiewał niezwykle lubiany Paweł Kukiz wraz z zespołem Piersi.

Impreza, której organizatorem był Urząd Miejski i Stowarzyszenie Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej przyciągnęła na rynek wielu mieszkańców naszej gminy oraz gości z innych rejonów Dolnego Śląska. Jak powszechnie wiadomo, poprzednie trzy edycje zlokalizowane były na stadionie OSiR.

   

Szczególną atrakcją tegorocznego festynu była wystawa granitowych rzeźb z elementami z mosiądzu, które przez kilka ostatnich tygodni wykonywali profesjonalni artyści: Mariusz Łuczkowski, Stanisław Wysocki i Adam Wyspiański. Ich prace były ustawione przed siedzibą urzędu i wzbudzały powszechny zachwyt. Inną atrakcją była wystawa przedwojennych zdjęć przedstawiających pracę w kamieniołomach, obróbkę granitu i budowle z tego niezwykle pięknego i trwałego materiału. Duże zainteresowanie wzbudziła również projekcja kilkunastominutowego filmu poświęconego branży kamieniarskiej nakręconego przez red. Macieja Maciejewskiego z TVP 3.

   

Na scenie o dobra zabawę dla dzieci i ich rodziców zadbało Studio Artystyczne "MAGDA SZOŁ" z Krakowa. Program artystyczny, w którym było mnóstwo konkursów i quizów z nagrodami cieszył się sporym zainteresowaniem. Uczestnicy zabawy rozwiązywali wielką krzyżówkę kamieniarską, przebierali się za jaskiniowców, śpiewali, tańczyli, rysowali i …rzucali butem na odległość.

   

Niezwykle efektownym punktem imprezy, zwłaszcza dla mężczyzn, był pokaz kolekcji autorstwa Marty Nieradki ze Stanowic. Młoda projektantka mody wraz ze swoimi modelkami zaprezentowała 2 kolekcje pt. "Szarości miasta" i "Fantasmagoria". Na scenie wystąpił ponadto młody kabaret z Gimnazjum w Goczałkowie w składzie: Bartosz Majewski i Mateusz Michałowski.

   

W trakcie festynu rozstrzygnięto również szereg konkursów, które odbywały się już na długo przed sobotnią imprezą. Zwycięzcą konkursu fotograficznego "Strzegomski granit w obiektywie" został Krzysztof Orłowski - jego zdjęcie przedstawiało strzegomski pomnik papieża, wykonany przez Zbigniewa Kulasa z Międzyrzecza. Prowadzący festyn nagrodzili również przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów. Ich prace plastyczne poświęcone strzegomskiemu granitowi miały różnorodny charakter i rozmiar - niektóre były formatu A-4, a niektóre miały powierzchnię ok. 2 m kw.

   

Nie zapomniano też o sportowcach, a dokładniej o piłkarzach, którzy już od wczesnych godzin porannych rywalizowali na stadionie przy ul. Mickiewicza w Turnieju Piłkarskim Firm Kamieniarskich. Wśród pięciu drużyn, które wzięły udział w rywalizacji najlepsi okazali się zawodnicy GRANIMEXU. Drugą lokatę zajęła reprezentacja GRABINEXU, a trzecią KAM-TRANS.

   

W części muzycznej zaprezentowały się zespoły FIKCJA ze Strzegomia oraz ZERO PROCENT z Żarowa. Rockowe nagrania przypadły do gustu szczególnie młodzieży, która w dużej liczbie zgromadziła się przed sceną. Gwoździem programu był koncert Pawła Kukiza i zespołu Piersi. Lider tej niezwykle popularnej grupy z miejsca porwał strzegomską publiczność i swoim występem spowodował, że półtoragodzinny koncert był prawdziwym zwieńczeniem IV Festynu Kamienia. Paweł Kukiz zaśpiewał swoje największe przeboje, m. in. "Maryna", "O Hela!!!", czy "Całuj mnie", a rozentuzjazmowana publiczność bawiła się w najlepsze. Jak dowiedzieliśmy się w kuluarach, był to jeden z najlepszych koncertów, jakie w ostatnich latach odbyły się w Strzegomiu.

W przyszłym roku Festyn Kamienia będzie obchodził mały jubileusz - pięciolecie. Już teraz zapraszamy na tę imprezę i zapowiadamy wiele atrakcji.

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   

 

do góry  |