KULTURA
 

Znani Strzegomianie


  

Edward Forski

  • urodził się 4 czerwca 1916 r. w Wierzchosławicach k/Tarnowa
  • nauczyciel gry na instrumentach klawiszowych
  • współzałożyciel i chórmistrz chóru parafialnego w Strzegomiu
  • w 1936 r. ukończył Salezjańską Szkołę Muzyczną w Przemyślu
  • w tym samym roku swoje losy zawodowe połączył ze służbą kościołowi - pierwotnie w diecezji krakowskiej
  • od prawie 60 lat związany jest z kościołem parafialnym pw. św. App. Piotra i Pawła w Strzegomiu

Dysponując starannym wykształceniem muzycznym - nie tylko sam pięknie gra i śpiewa kompozycje wielkich twórców religijnej muzyki organowej - stał się prawdziwym animatorem, wręcz duszą zespołu.

Wśród swoich podopiecznych wyrabia umiejętność artystycznego wykonania pieśni chóralnej i nadania jej indywidualnego wyrazu, rozbudzając jednocześnie zamiłowanie do zbiorowego śpiewania.
Wierność, stałość i niezawodność - to cechy, które najlepiej charakteryzują 54 lat wielowymiarowej, realizowanej przez Edwarda Forskiego posługi organisty i kancelisty parafii p.w. św. App. Piotra i Pawła w Strzegomiu.

Od 1952 roku profesjonalnie prowadzony przez niego chór parafialny swymi występami uświetnia uroczystości religijne oraz patriotyczne na terenie miasta, gminy i diecezji.
Jako świadek i towarzysz najważniejszych momentów życia kilku pokoleń Strzegomia, a także nauczyciel i przewodnik po krainie harmonii dźwięków utalentowanych muzycznie dzieci i młodzieży, zyskał uznanie i wdzięczność lokalnej społeczności, władz kościelnych oraz samorządowych.

W dniu 26 października 2006 r. Edward Forski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Strzegomia. Odznaczenie to wręczono mu na ostatniej sesji kadencji 2002-2006.

   

Sam zainteresowany nie krył wielkiego wzruszenia - Całe życie pracowałem w Strzegomiu i dziękuję, że dostrzegliście tę pracę. Jest to dla mnie ogromne zaskoczenie i wyrożnienie. Laureata - specjalną odznaką - uhonorowali burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz oraz przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sitarz. Edward Forski wpisał się ponadto do Księgi Honorowych Obywateli Strzegomia.

Wcześniej tym zaszczytnym odznaczeniem zostali odznaczeni: ks. prałat Stanisław Siwiec, Walenty Wyrwa oraz gen. Stanisław Targosz. 

Edward Forski zmarł 1 listopada 2016 r. Uroczystości pogrzebowe odbyły się trzy dni później w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu oraz na cmentarzu przy ul. Olszowej.

 


 

do góry  |